"
جمعه، 28 مرداد 1390 ساعت 11:14

معرفی بهترین سایت های پاسخگویی به سوالات دینی

این مورد را ارزیابی کنید
(7 رای‌ها)

بحمدالله مراکز دینی مدتی است که حضور عالمانه و فعال در اینترنت را تجربه کرده اند و خلل های کار و نیازهای نسل جوان را شناسایی کرده، امکانات مادی معنوی خود را برای پوشش آن به میدان آورده اند. در این میان، سایت های پاسخگویی به سوالات دینی جوانان در ابعاد مختلف (از جمله احکام شرعی و فقه، عقاید و اعتقادات، اخلاقیات، مشاوره های عمومی) بسیار متعدد شده است. در این نوشتار تعدادی از سایت های موثق که پاسخگویان آن، از علمای فاضل و ارجمند حوزه علمیه قم می باشند و از حیث کمی و کیفی مورد تایید می باشد، فهرست شده اند تا مورد استفاده عموم قرار گیرند.

گفتنی است که این جانب، خود از این پایگاه ها، معمولا استفاده می نمایم و علاوه بر بروز بودن محتوایی، تعدد سوالات آن کارگشای مراجعان خواهد بود.

1- مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

این مرکز ملی با شماره تلفن 09640 پاسخگوی مردم می باشد و سایتهای اینترنتی آن مناسب استفاده عموم است:

http://www.javab.ir

http://www.pasokhgoo.ir

http://www.askdin.com

http://javabcity.ir

http://www.eporsesh.com

2- نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه

سایت های «پرسمان» این نهاد برای نسل جوان به ویژه دانشجویان بسیار مفید می باشد و مطالب آن تخصصی می باشد:

http://www.porseman.org/default.aspx

http://www.porseman.org/q/index.aspx

3- موسسه رواق حکمت

آیت الله هادوی تهران همان آیت الله جوان و نابغه حوزه علمیه است که تحصیل در مهندسی شریف را رها کرده و به حوزه علمیه پیوسته، و هم اکنون جزء آیت الله های جوان حوزه است.

ویژگی این سایت آن است، که علاوه بر پاسخ کوتاه به سوالات، پاسخ های تفصیلی نیز به هر سوال ارائه کرده است.

http://www.islamquest.net

4- مرکز فرهنگی حوزه علمیه قم

از سالها پیش در این عرصه حضور دارد و مجموعه سوالات و پاسخ های خوبی ارائه کرده است. کیفیت جوابهای این سایت مثال زدنی است:

http://www.andisheqom.com

5- دیگر سایت ها

کانون گفتگوی قرآنی:

http://www.askquran.ir

 

*پی نوشت:

ضمنا ستاد ساماندهی مراکز پاسخگویی دینی کشور (تحت نظر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم) در سایت خود، ضمن ارائه سوالها و جوابها، به معرفی مراکز پاسخگویی پرداخته است

http://www.porsojoo.com

 

خواندن 75113 دفعه آخرین ویرایش در جمعه، 28 مرداد 1390 ساعت 12:10

Leave your comments

0 Character restriction
Your text should be more than 10 characters

People in this conversation

Comments (11)

Load Previous Comments
 • Guest (فاطمه)

  دختری هستم 29 ساله که چهار سال است با کسی دوستم مادرم در جریان بود تا اوضاع اقتصادی طرف بد میشود و وقتی حل میشود و میآید مادرم شدیدا برخورد میکند همه خانواده را با من بد کرد مه تنها شم و کفت آبرویت را میبرم اما نمیگذارم این پسر بشود و فامیل را پر کرد

  پدرم کلی بی احترامی به طرف و حتی والدین پسر کرد

  1 سال است می آید خواستگاری و نمیگذارند

  حالا پدرم گفته یا در خانه میمانی با هر رفتاری که ما داشته باشیم یا اگر از این در رفتی برنگرد

  من از طرف مطمئنم اما آنها تحقیق هم نمیخواهند فقط چون حرمت هارا شکستند نباید بشود

  آیا در این مورد احترام و اطاعت از آنها واجب است؟

 • Guest (علی)

  باسلام خدمت شما زحمتکشان جامعه
  در جلسه خواستگاری آیا بسر میتونه از دختر سوال کنه که شما قبلا با کسی رابطه داشتین ؟من از یک برنامه تلویزیونی شنیدم که این سوال اشکال شرعی داره؟

 • Guest (ali)

  سلام من میخوام زن بگیرم نه خانواده کمکی میکنه منم تجربه ای ندارم
  الان میگی باید دختری کم توقع پیدا کنی از کجا پیدا کنم نیست
  من باید از کجا شروع کنم الان یک سال تصمیم دارم ولی هیچ کاری نتونستم انجام بدم عمرم تمام شد
  چکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟اگه تونستی جواب ایمیل کنینن

 • Guest (صاحبکار)

  شنبه 30 آذر 139با سلام چند سال است که با استخاره گیری آقای جعفری تبار به شکل تلفنی یا هوشمند یا غیر حضوری آشنا شده ام و شدیدا به آن وابسته شده ام در طی این زمان نه استخاره بلکه با پیشگوئی های کاملا دقیقی مواجه شدم . زمانی که پاسخ استخاره را از می شنوم انگار که فرد گوینده از جزئی ترین مسائل مورد استخاره و هم از آینده کاملا اطلاع دارد . اخیرا مبلغ پولی بدستم آمدو برای نوع هزینه کرد آن هم طبق معمول از طریق همین استخاره شبکه هوشمند سراسری آقای جعفری تبار برای ریزو جزئی ترین کارهایم اقدام کردم که این مسیر در بازه زمانی چند ماهه صورت پذیرفت و نهایتا یک خودرو ثبت نام کردم و چون شرکت رنگ مورد دلخواه من را نداشت برای فسخ قرارداد یا ادامه قرارداد استخاره گرفتم و سپس در نهایت شگفتی دیدم که لازم است قرارداد خرید خودرو را فسخ کنم حال با این وضعیت تحیر و تعجب مانده ام که چه کنم وابستگی شدیدی به خودرو ندارم فقط اطاعت امر خدا و رضایت خداوند و عاقبت بخیری در دنیا و آخرت برایم مهم است .از همه این ها مهمتر این که چرا این روند اینگونه انجام گرفت العیاذ بالله خدا که از همه چیز خبر دارد چرا این گونه من را راهنمایی کرد البته من در تمام مراحل از استشاره توسل صدقه و... فراموش نکردم . خواهشمندم من را دقیقا راهنمایی کنید که چه کنم که مورد رضایت و دستور خداند باشد ؟ با تشکر التماس دعا 2

  Comment last edited on about 6 years ago by محسن‌زاده
 • سلام دوست عزيز.
  - وابسته شدن به استخاره در کارهاي زندگي آن هم براي ريز و درشت کار صحيحي نيست. استخاره در جايي است که انسان به کلي از حل عقلي موضوع مايوس گردد و در دو راهي جدي بماند.
  - نه من و نه هيچ کس ديگر نمي داند که چرا خداوند شما را اين گونه راهنمايي کرده است. فقط مي دانيم که اگر خداوند کسي را راهنمايي کند، حتي سر سوزني نمي توان در اينکه بهترين گزينه بوده است شک کرد.
  - عمل کردن به مفهوم استخاره واجب نيست. خصوصا اگر متوجه شويد که اصلا جاي استخاره نبوده است.
  - رضايت خداوند در بهره گيري از تمامي امکانات و موهبت هاي الهي از جمله عقل و خرد فردي و جمعي است.
  اميدوارم موفق و مويد باشيد.

 • Guest (علی)

  سلام من 15سالمه.می خواستم بدونم که وقتی ما داریم ادرار می کنیم خود به خود یه مایه ای مثل اب منی بیرون میاد .بدون هیچ تحریکی ایا این گناه هست یا نه.خود به خود بیرون میاید .در هنکام ادرار کردن.ورنگ وبوی منی را هم نمی دهد .ولی شکل ان مثل منی است.یعنی شکل اب منی را دارد

 • Guest (Erfan)

  بسمه تعالی

  با سلام بنده در یک کشور مسیحی زندگی میکنم و حدود هفت سال پیش با دختر خانمی 18 ساله و مسیحی اشنا شدم که بدلیل داشتن والدین الکلی و فقیر دنبال نجات بخشی برای زندگی خودش بود و مدتی بعنوان هم جنس باز با دختری رابطه داشت .در اثر اشنایی با مواردی که اسلام میگوید دست از الکل و گوشت خوک کشید و متمایل به ازدواج موقت با اینجانب شد.اینجانب در حال حاضر دو بچه 5ساله و یک ساله از ایشان دارم .و هم جنس بازی را هم کنار گذاشت .حدود یکسال و نیم پیش زمانی که از بنده بار دار بود متوجه شدم مجددا با دختر خانمی رابطه دارد و بجهت اینکه فرزندانم را از طریق دادگاه از من نگیرد بر ایشان سخت نگرفتم و البته مشکل این مورد این بود که من با ایشان در یک منزل زندگی نمی کنم و با همسر اصلی ام هستم و برای ایشان منزل دیگری گرفته ام و احساس تنهایی کرده بود .دختر خانم تازه وارد ابتدا خیلی با من و ایشان درگیر لفظی داشت تا اینکه شغل خود را از دست داد و بمرور او نیز درخواست ازدواج موقت با بنده را داد و حقیر بدلیل اینکه فرزندانم بدست همسرم نیفتد و بتوانم در تربیت انها سهیم باشم پذیرفتم .البته انها در زمان حضور من بعنوان دو همسر عمل میکنند و حتی جدا از هم با من امیزش دارند. من سعی میکنم گناه نکنم ولطفا راهنمایی فرمایید اینکه هر دو خانم مسیحی هستند و حجاب اسلامی را قبول ندارند.دوم اینکه ایا کار من از نظر شرعی و عرفی درست است یا چگونه باید اصلاح شود.با تشکر و التماس دعا

 • Guest (neda)

  سلام من دختری 15 ساله هستم که عاشق پسری شدم و چند ماهی رابطه داشتیم ولی مدتی است که از هم جدا شدیم ولی من همان علاقه را نسبت به او دارم و از طرفی عذاب وجدان برای گناهی که کرده ام«چندبار با او دست داده ام ولی اصرار او بود»ما قصد ازدواج داشتیم ولی بخاطر سن کمم مطمئن بودم که خانواده ام راضی به این وصلت نمیشوند هم بخاطر سن کمم و هم بخاطر فرهنگ پدر و مادرم.ایا اشکالی دارد که با او رابطه ای معمولی و بدون گناه داشته باشم تا موقعی که ازدواج کنیم؟

 • Guest (shiayan)

  شیعه سِی:اولین سیستم پرسش و پاسخ دینی

  درباره شیعه سی

  شیعه سِی اولین سیستم پرسش و پاسخ مسائل دینی است که این امکان را به کاربران می دهد که سوالاتشان را از متخصصین دینی بپرسند و یا در صورت دانستن پاسخ سوالات دیگر کاربران،آنها را راهنمایی کرده و جواب پرسش های آنان را بدهند.
  تفاوت شیعه سِی با دیگر سایت‌های پاسخگوی مسائل دینی و مذهبی این است که این سیستم توسط خود کاربران کار می کند.مجموعه ای از کاربران سوال شما را می خوانند و پاسخ می دهند.سپس بهترین پاسخ ها (باز هم به انتخاب کاربران)انتخاب خواهند شد.اینگونه شما به آسانی به بهترین و کامل ترین پاسخ های ممکن برای سوالتان دست خواهید یافت.
  اگر سوالی در ذهنتان دارید.همین حالا آن را بپرسید…

  برخی از قسمت های سایت Shiasay
  پربازدیدترین سوالات شیعه سی
  بخش مشاوره شیعه سی
  نظرسنجی های شیعه سی
  و...

  برای آشنایی بیشتر با این سیستم می توانید راهنمای سایت را مطالعه فرمایید.
  راهنمای استفاده از شیعه سی

 • Guest (العبد)

  با عرض سلام و خسته نباشید
  لطفا در صورت امکان این سایت را به لیستتان اضافه نمایید.
  با تشکر
  "شیعه سِی: اولین سیستم پرسش و پاسخ دینی"
  آدرس:
  http://shiasay.com/