"
پنجشنبه، 27 مرداد 1390 ساعت 03:52

پرسش های متداول روزه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مطابق آرای رهبر معظم انقلاب اسلامی امام خامنه ای «دامت برکاته»

روزه در حال جنابت

س: اينجانب زمانى كه به سن تكليف رسيدم نسبت به احكام جنابت و حتى خود جنابت آگاهى نداشتم. حكم نماز و روزه‏هايى كه در آن حال انجام داده‌ام چيست؟

ج) نمازهايى را كه در حال جنابت خوانده‌ايد بايد قضا نماييد و روزه‏ها در صورتى كه جاهل به اصل جنابت بوده و اصلاً نمى‏فهميده‌ايد جنابت چيست، صحيح است ولى اگر جنابت را مى‏دانسته و جاهل به وجوب غسل بوده‌ايد، بايد قضاى روزه‏ها را بجا آوريد و اگر در ياد گرفتن مسأله كوتاهى نكرده باشيد كفاره ندارد والاّ بنابر احتياط واجب كفاره هم دارد.

جنابت غير اختيارى در حال روزه

س: حكم روزه كسى كه با خود كارى انجام دهد كه بطور غيراختيارى جنب شود، چيست؟

ج) اگر كار مذكور به قصد انزال بوده، و يا مى‏دانسته كه با اين كار جنب مى‏شود، و يا عادت او بر اين بوده است؛ و در عين حال عمداً چنين كارى كرده و جنب شده، حكم جنابت عمدى را دارد يعنى هم قضا بر عهده او مى‏باشد و هم كفاره.

تزريق آمپول براى روزه‏دار

س: آيا روزه‏دار مى‏تواند به بدنش آمپول يا سرم تزريق كند؟

ج) احتياط واجب آن است كه روزه‏دار از استعمال آمپولهاى مقوّى يا مغذّى يا آمپولهايى كه به رگ تزريق مى‏شود و نيز انواع سرمها خوددارى كند، ولى تزريق آمپول براى بى‏حس كردن و نيز دارو گذاشتن بر زخمها و جراحتها اشكال ندارد.

فرو بردن خلط در حال روزه

س: آيا اگر خلط از بينى وارد دهان بشود، در صورت فرو بردن آن روزه باطل مى‏شود؟ فرو بردن خلطى كه به واسطه سرماخوردگى در گلو وجود دارد چطور؟

ج) تا به فضاى دهان نرسيده اشكال ندارد و اگر به فضاى دهان رسيده، بنابر احتياط واجب نبايد فرو برد و اگر عمداً فرو برد، بنابر احتياط قضا و كفاره بر او واجب مى‏شود.

وظيفه كسى كه روزه نگرفته

س: اگر كسى چند سال با عذرهاى واهى يا از روى سهل انگارى روزه نگرفته باشد، چه كار بايد بكند؟

ج) قضاى آنچه از ماه رمضان از او فوت شده، بر او واجب است، و اگر افطار، عمدى و بدون عذر شرعى بوده، علاوه بر قضا، كفاره هر روز هم واجب است كه عبارت است از: شصت روز روزه يا اطعام شصت فقير و يا دادن شصت مدّ طعام به شصت مسكين كه سهم هر كدام يك مدّ (750 گرم) است.

مصدر:

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری «دامت برکاته»: http://www.leader.ir/tree/index.php?catid=5

خواندن 11403 دفعه آخرین ویرایش در جمعه، 28 مرداد 1390 ساعت 15:21

Leave your comments

0 Character restriction
Your text should be more than 10 characters
  • No comments found